Соработка со родителите и локалната средина

ü  Родителите се вклучени во животот и работата на училиштето.

ü  Локалната средина се вклучува во поддршка и финансирање на проектите за подобрување на условите во училиштето.

ü  Локалната средина се вклучува во помагање на ученици од  социјално загрозени семејства.

ü  Училиштето соработува со сите владини и невладини институции, се прават заеднички акции.

•   Во последните две години заради пандемијата со Корона вирусот многу активности во кои беа вклучени родителите и локалната заедница се редуцирани.(учество во проекти, учество со донации).

ИДНИ АКТИВНОСТИ:  (Приоритети  во рамките на ова подрачје кои може да бидат вклучени во планот за развој на училиштето)

Продолжување на соработката со локалната заедница за подобрување на условите за работа во училиштето, а со смирување на состојбата со КОВИД 19 да се продолжи соработката  со родителите со нивно поголемо вклучување при релизација на училишните проекти и подобрување на условите за живот и работа во училиштето.